Kolor zębów ludzi różni się od siebie, a jest to uwarunkowane wieloma czynnikami. Niektórzy rodzą się z naturalnie żółtymi zębami, a inni mają więcej szczęścia i są właścicielami białych zębów, które nie wymagają żadnych zabiegów upiększających. Stomatolog jest w stanie zaproponować dwa zabiegi, których zadaniem jest poprawienie kolorytu uzębienia. Jednym z nich jest usuwanie kamienia, jednakże należy na wstępie zaznaczyć, że zabieg usuwa jedynie naturalny nalot, który nagromadził się na zębach na skutek jedzenia oraz picia.

Jeśli więc pacjent ma naturalnie żółte zęby nie może oczekiwać od specjalisty cudów oraz olśniewająco białego uzębienia. Inaczej przedstawia się sprawa wybielania. Wybielanie zębów to zabieg cieszący się coraz to większą popularnością z roku na rok. Korzystają z niego zarówno bardzo młodzi ludzie, wręcz młodzież, jak i osoby w średnim wieku, a nawet starsze, które dzięki dbaniu o zęby przez całe życie nie mają większych problemów z zachowaniem ich na starość. Protezy zębowe nie mogą jednak być poddawane ego typu zabiegom, stąd poleca się wykonanie wybielania zębów zanim pacjent założy implant stomatologiczny w miejsce brakującego uzębienia.

Żółte zęby pojawiają się przede wszystkim u osób palących papierosy, gdyż zarówno sama nikotyna, jak i inne substancje występujące w papierosach sprawiają, że zęby tracą swój biały kolor. Osoby wypalające dużą ilość papierosów każdego dnia i to przez wiele lat zauważą negatywne skutki tego uzależniania w stanie uzębienia. Pyszny napój jakim jest kawa także nie jest przyjacielem osoby pragnącej zachować białe zęby, a dentysta uprzedza, że najgorsza z możliwych jest czarna kawa, czyli dla osób uwielbiających ten rodzaj napoju poleca się tę z dodatkiem mleka.

Tak samo sytuacja przedstawia się z winem, jeśli danej osobie zależy na białym uśmiechu, sięgnie po białe wino, a nie te o odcieniu bordowym. Wybielanie zębów oraz usuwanie kamienia dostępne są od ręki w wieku gabinetach stomatologicznych, dlatego warto wziąć je pod uwagę w trakcie dbania o wygląd.